244
1277307

Matta, Old Isfahan, "Saraf", ca 170 x 104 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, blommande träd, fåglar samt en nisch med ampel. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med blom-, och palmett- och arabeskranka. Silkevarp. Signerad Saraf. M Isfahan.

Obetydligt slitage, något smutsig. Långsidorna med smärre trampveck.

Tilläggslista

Bredden är 104 cm