246
1273936

Gallerimatta, antik Karabagh, ca 268,5-278 x 98,5-103,5 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Mörkt blåbrun botten med polykromt spaljé- och botehmönster med stiliserade blommor. Vinröd huvudbård med stiliserade blommor.

Gallerimattan har ojämna långsidor, det mörkt blåbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, lagad reva. Avkortade kortsidor.