273
1278751

Matta, semiantik silke Turkisk med metallbroschering, ca 194-195 x 127,5-132,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Gul botten med polykrom medaljong, hörnornament, hjortar, rovdjur och rikt mönster av blommande grenar. Medaljongens mitt är metallbroscherad med dekor av blommor och palmetter. Bred vinröd huvudbård med palmett- och blomslingor samt fåglar. Omkring 640.000 knutar per kvadratmeter.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Metallbroscheringen med liten lagning och obetydliga skador. En långsida med smärre trampveck och skador.