276
1246922

Matta, antik/semiantik Täbris figural, ca 297,5-302 x 206,5-211 cm, signerad Sherkate Bargh.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris

Gulmelerad botten med polykrom dekor av stora blommande träd, palmetter, irisblommor, fåglar, fågelbon och rovdjur. Blåmelerad huvudbård med signatur, orm som slingrar sig runt ett lejon, fåglar, djur och blommor.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader, senare fransar.