278
1274909

Matta, semiantik Täbris, ca 404 x 292 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Lejongul botten med polykroma blomster vaser samt stora blom- och palmettrankor, vissa palmetter med krans av djurhuvuden. Bred blå huvudbård med djur samt stor blom-, palmett- och arabeskranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, ställvis blekt, ett litet hål, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck,kortsidorna med skador och saknar några knutrader.