280
1262313

Matta, semiantik Täbris, ca 413,5 x 328,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vinröd botten med stora polykroma blomvaser med palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador.

Tilläggslista

Bredden är 328,5 cm.