281
1254727

Matta, semiantik Täbris figural, ca 321,5 x 199,5 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stor polykrom rutindelad botten föreställande landskap med kända moskéer, kolonner och blommor. Polykrom huvudbård med kartuscher och kolonner.

Ställvis blekt. Ställvis något slitage, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.