Madeleine Pyk – en samling F769
283
1249842

Matta, old Täbris part silk figural, ca 263,5 x 177 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Belkgul botten med blommande träd och palmetter slingor samt stora polykroma medaljonger föreställande Persepolis och andra historiska platser. Ljusgrön huvudbård med harar, fåglar, drakhuvuden samt blommande träd och kartuscher. Signerad Shahlavy

Något blekt. Smärre slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador.