284
1277452

Matta, Old Täbris figural, "De fyra årstiderna", ca 274 x 176 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

"De fyra årstiderna" - polykroma landskap med människor, djur och byggnader, mittmedaljong med kärlekspar omgivna av zodiaker. Bred mörkblå huvudbård med, kolonner, mytologiska djur, kartuscher med härskare och inskriptioner.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Lång- kortsidorna med smärre trampveck.