286
1274878

Matta, semiantik Veramin, ca 312-315 x 208,5-211,5 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Blå botten med rader av polykroma palmetter och blommor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.