299
1272812

Praktfat, fajans. Rörstrand, daterat Stockholm 18/8 1752.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i bianco sopra bianco samt med vapen för familjen Gyllenram. Diameter 39 cm.

Klammerlagning vid spricka. Krackelyr.

Proveniens

Familjen Gyllenram. Adlad 1717 introducerad 1719 som nr. 1528.