302
1275105

Kopp med fat, porslin. Meissen, 1730/40-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hörholds art. Målad polykrom och förgylld dekor. Koppens höjd 7,8 cm. Diameter fat 13,4 cm. Koppens fotring med silvermontering.

Slitage. Fatet med undersides nagg.

Proveniens

Karl Bergstens samling, Stockholm. Därefter i arv.

Generalkonsul och fru Karl Bergstens konstsamling, Katalog nr 3, Stockholm 1950, sid XXX, nummer 6, avbildad.