303
1272507

Dryckeskanna, porslin. Meissen, 1740-tal. Silvermontering, Nürnberg, Joh. Nic. Wollenberg (1759-1789).

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Cylindrisk, dekor i underglasyrblått av blomrankor och insekter, runt mynning kinesiserande bård, dekoren förgylld med inslag av små blommor i järnrött och grönt. Fällock av förgyllt silver med driven och ciselerad blomdekor. Stplr Joh. Nic. Wollenberg, Nürnberg (verksam 1759-1789). Infällt ryskt mynt med "Ekaterina Imperatricia.", (Katarina I), daterat 1727. Fotring av förgyllt silver. Höjd 17,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Purchased at Bukowskis, 2003, sale 528, lot 1188.