331
1267347

Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
748 - 935 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

"Tête de cheval"

Signerad med initialer PB. Numrerad 1(?)/24. Mörkpatinerad brons, höjd 4,5 cm (inklusive bas 11 cm).

Proveniens

Direktör Falk Simons samling, Göteborg. Därefter i arv.

"Bonnard", Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung, München, 1994, Jfr nr. 148.
"Pierre Bonnard 1867–1947", Fondation de l'Hermitage, Lausanne, 7.6.–6.10.1991, Jfr nr. 106.

Pingeot s. 138-141

Konstnär

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.