373
1276537

Martin Rudolf Heland

(Sverige, 1765-1814)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Martin Rudolf Heland
(Sverige, 1765-1814)

"Utsigt af Forsmarcks Bruk - Öfverståthållaren, Presidenten, Riddaren och Commendeuren af Kongl. Maj.ts Orden Högvälborn

Linjesetsning, handkolorerad 45 x 72 cm.

Proveniens

Troligtvis avsett som gåva till Samuel af Ugglas (1750-1812), Forsmarks Bruk

H, Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins. Gravyrer", 1938, s. 118, ill. 130 avbildande linjeetsning
E. Hultmark, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", 1944, s. 146 under Mårten Rudolf Heland ”Utsikter vid Forsmarks bruk, efter E. Martin, 1794-5, ett 20-tal akvatinter och konturetsningar"

Utfört 1794-95. Extremt sällsynt, i handkolorerat skick unikt. Ett exemplar utfört i akvatint (svart/vitt) finns i Carolina Redivivas samlingar i Uppsala (inv. nr. 9514). Koloreringen är troligtvis utförd av Pehr Ulmgren, som angivet i titelbladet, varför det förefaller plausibelt att antaga att det aktuella exemplaret var ämnat att överlämnas som gåva till Samuel af Ugglas (1750-1812), innehavare av Forsmarks Bruk.

Vyn är tagen mot Herrgården från Roslagsvägen, huvudgatan i Forsmarks Bruk.