391
1277907

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
270 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

Korvetten Norrköping utanför Karlskrona

Signerad J. Hägg och daterad 1927. Olja på duk 66 x 100,5 cm.

Proveniens

Fru Emilia Boustedt (förvärvad direkt av konstnären för SEK 500 år 1927); därefter i arv.

Originalbrev, daterat Katthamra, Katthammarsvik den 23.7.1927, från konstnären amiral Jacob Hägg till den ursprungliga köparen fru Emilia Boustedt medföljer.

"Man ser något till vänster Aspö utkiksstång något till höger därom s.k. Flackeken och ytterligare Drottningskär, den stora mastkranen på varvet och några verkstadsbyggnader. Sedan kommer det stora valnötsträdet vid varvschefsbostället, vars huvudbyggnad synes tätt vid trädets högra sida. Så kommer Tyska kyrkan, bakom vilken rådhuset skymtar. Vidare klockstapeln och slutligen den dominerande 'Fredrikskyrkan'. Den övriga delen av staden skymmes av tavlans huvudfigur korvetten 'Norrköping'. Till höger om korvetten framkommer Kungsholms fästning och Tjurkölandet. Segelbåten är en av de båda tvillingbåtarna 'Biskopen' och 'Biskopinnan'. Vi kunna antaga att det är 'Biskopen' ".

Ur amiral Jacob Häggs brev till fru Emilia Boustedt, 1927.