402
1156778

Johan Pasch, tillskriven

(Sverige, 1706-1769)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Pasch, tillskriven
(Sverige, 1706-1769)

Allegori över Målarkonsten

Dörröverstycke. Uppfodrad duk 73 x 66 cm. Förgylld originalram med snäckdekor.

Ingrid Böhn-Jullander, "Johan Pasch och rokokons dekorativa måleri i Sverige", jfr pl. X.
Ing-Marie Danielsson, "Den bildade smaken", 1998, jfr dörröverstycke i kv. Palmedes I, kat nr 57 (allegori över väverinäringen).

Jfr dörröverstycke på Bellinga, Skåne, tidigare i Johan Paschs egen malmgård i Bellevue, Stockholm.

Johan Pasch utbildade sig till en början hos David von Krafft som var en av periodens ledande konstnärer. Efter en tid i von Kraffts ateljé studerade han sedan vidare i Paris för att i mitten av 1730-talet återvända till Stockholm. Vid denna tid var arbetet vid Stockholms Slott i full gång och behovet av skickliga konstnärer och hantverkare var stort. Johan Pasch utbildade sig nu i dekorationsmåleri hos den från Frankrike inkallade Guillaume Taraval, som senare blev en av grundarna till Kungliga Akademien för de fria konsterna, Konstakademin. Som elev och medhjälpare till Taraval kom Johan Pasch att bli delaktig i dekorationsarbetena vid Stockholms Slott. Med tiden kom han att bli en av rokokotidens främsta dekorationsmålare och utförde en mängd arbeten både för privatpersoner och för hovet. Förlagorna var ofta grafiska blad av franska konstnärer såsom Jean-Baptiste Oudry och Francois Boucher, men även samtida holländska och italienska konstnärers grafiska mönsterböcker stod som förebilder.