406
1263218

Otto van Veen, hans krets

(Flandern, 1556-1629)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Otto van Veen, hans krets
(Flandern, 1556-1629)

Dansande putti

Förstärkt pannå 57 x 94,5 cm.

Adam Bartsch, "Le Peintre Graveur", 1803-1821 (jfr 217 efter gravyr av äldre mästaren Marcantonio Raimondi).

Kompositionen är känd i flera versioner, tillskriven både flamländska och italienska konstnärer, inklusive två målningar i Galleria Sabauda, Turin, båda daterade till andra hälften av 1500-talet (se N. Gabrielli, Maestri Italiani, 1971, nr 544 och 546, fig. 190 och 192).