Kan inte nå servern
411
1266672

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
18 000 - 20 200 EUR
19 000 - 21 300 USD
Klubbat pris
360 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

"Skridskoprinsessan"

Signerad Carl Milles. Numrerad, nr 1. Daterad 1951. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons, höjd 31 cm.

Litteratur

Henrik Cornell, "Carl Milles, hans verk", 1963, motivet upptaget i verkförteckningen s. 258 under år 1949.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, motivet upptaget i verkförteckningen s. 337 under år 1949.

Övrig information

Skridskoprinsessan

Skridskoprinsessan är en fartfylld, livsglad skridskoåkande flicka, armarna är utsträckta och den korta kjolen svänger i en piruett. Carl Milles skapade denna brons år 1949 efter att ha sett en skridskoåkande flicka i Rockefeller Plaza i New York. Han blev så förtjust i hennes rörelser att han försökte fånga dem i brons. Skulpturen har inte mycket gemensamt med Milles tunga teman som "Människan och Pegasus" eller "Guds hand" som tillkom samtidigt.
Skridskoprinsessan återfinns exempelvis på Millesgården.

Konstnär

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer