415
1276140

Emilia Lönblad

(Sverige, 1865-1946)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Emilia Lönblad
(Sverige, 1865-1946)

Flicka i sommarlandskap

Signerad E. L. Olja på duk 43 x 37 cm.

Auktionens charmerande bild av en ung flicka som utstrålar livsglädje omgiven av skir sommargrönska är utförd med självsäkra penseldrag. Emilia Lönblad vann med åren ett erkännande som driven porträttmålare och hon debuterade på Parissalongen 1897. Stilmässigt stod hon nära den riktning inom friluftsmåleriet som representerades av Hugo Salmson.

Under åren i Paris på 1890-talet studerade hon för bland andra Bonnat - men grunderna lärde sig Emilia Lönblad under somrarna i Arild där hon gick i skola för Elisabeth Keyser, en av de mest begåvade kvinnliga målarna på den svenska konstscenen vid denna tid.
Precis som var fallet med Keyser så blommade Lönblads konstnärskap under åren utomlands. Tiden i Paris följdes av resor till Provence, Rom, Florens och Nordafrika.

Med åren försvann den franska mjukheten i penselföringen men Lönblads porträtt var målade med inlevelse och en publikfriande charm. Uppväxten i ett religiöst hem präglade Lönblad och hon utförde många verk med religiösa motiv, däribland en monumentalmålning för Birgittinerorden.
Även denna riktning i hennes konst fick ett stort erkännande när en liten madonnabild blev prisbelönt på en internationell madonnautställning i Italien 1933.