429
1276545

Francois Gérard, efter

(Frankrike, 1770-1837)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Francois Gérard, efter
(Frankrike, 1770-1837)

Porträtt av kronprins Carl XIV Johan (1763-1844)

Betitlad "S. A. R. Charles Jean Prince Royal de Suéde / F. Gerard pinxit / W. Dickinson fecit". Mezzotint, 1:a état, 43 x 33 cm, plåtkant 40 x 29.5 cm. Högklassig ornamenterad och förgylld ram i Stockholmsarbete med krönt krona och lagerblad

Proveniens

Gåva från kronprinsen till Baron Samuel af Ugglas (1750-1812), Forsmarks bruk eller hans son, Baron Pehr Gustaf af Ugglas (1784-1853), g. m. Sofia Teresia von Stedingk (1793-1836), ägare av Almare-Stäket, Forsmark och Krusenberg;
Baron Carl Emanuel Cederström (1804-1892), Krusenberg, Uppland.

G. Ekholm, Karl XIV Johan i samtidens porträttkonst, 1947, s. 35, fig. 18
G. Ekholm, Porträtt av Carl XIV Johan i metallgravyr och litografi, 1949, ss. 32-33, fig. 12, s. 87 under "Systematisk förteckning över porträtt av Carl XIV Johan i gravyr, etsning, stålstick och litografi", under "C. Dickinson-.typ", nr. 116a

På uppdrag av franska staten utförde Francois Gerard 1811 sitt kända helfigurs porträtt av kronprinsen i Paris, vilket tämligen omgående skickades till Stockholm som present till Karl XIII (se fig). Porträttet blev först bekant för allmänheten genom Christian Didrik Forsells litografi publicerad 1822. En bröstbild av Gerard som kronprinsen suttit för, blev kvar hos kronprinsessan Desidera i Bernadottska våningen i Paris. Bröstbilden reproducerades i en mezzotint av engelsmannen William Dickinson verksam i Paris 1812-17. Dickinson var högst ansedd och både Sir Thomas Lawrence och Benjamin West försökte övertala honom att återvända till London för att gravera deras målningar.