435
1264251

Herman van Swanefelt

(1600-1655)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Herman van Swanefelt
(1600-1655)

Pastoralt landskap med resande figurer vid en flod

Signerad Swanefelt. H. och daterad Paris 1643. Duk uppklistrad på pannå 51 x 64 cm.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.

Rapps Konsthandel, Stockholm, "Holländskt och flamländskt måleri från 1500- och 1600-talen", 1 -30 mars 1952, kat nr 34.