439
1266104

Elias Sehlstedt

(Sverige, 1809-1874)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Sehlstedt
(Sverige, 1809-1874)

Vy från tullhuset i Sandhamn

Signerad E.S-dt. Olja på duk 51.5 x 72 cm.

Det är en kvällsutsikt från tullhuset i Sandhamn omkring 1860 som Elias Sehlstedt här har återgivit i sitt måleri. Vattnet ligger stilla, en toppsegelskonare och en mindre skuta rör sig långsamt i vinden. Ön i bakgrunden är Korsö med sitt karaktäristiska fyrtorn.
Stilen påminner lite om den finländske marinmålaren Oskar Kleineh (1846-1919) och färgskalan och segelbåtarna för till och med tankarna till Caspar David Friedrich målningar med segelfartyg.
Elias Sehlstedt tjänstgjorde under åren 1852-69 som tullinspektör i Sandhamn i Stockholms skärgård. Han var en skicklig konstnär med ett finstämt måleri, lite nedtonat med en direkt tonträff, men främst var han i samtiden känd som skald av sånger och visor.
Sehlstedt var till och med en tämligen känd kulturprofil under 1800-talet. Författaren August Strindberg skildrar sitt möte med Sehlstedt i ”Huruledes jag fann Sehlstedt” och konstnären Carl Larsson illustrerade Carl Snoilskys urval av ”Elias Sehlstedt sånger och visor”.
I samband med en Sehlstedtutställning på Nordiska Museet 1924 beskrevs han av Stockholmstidningen som ”Poeten i Tullkammaren”.
Att hans måleri dyker upp på auktion är väldigt ovanligt, vilket betyder ungefär vart tionde år.