442
1272028

Albert Blombergsson

(Sverige, 1810-1875)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Albert Blombergsson
(Sverige, 1810-1875)

Kyrkan i Sveg

Signerad Albert Blombergsson. Daterad 1862. Olja på duk 54 x 64 cm.

Proveniens

Herr Olof Mårtensson (vice ordförande i byggnadskommittén för byggandet av nya kyrkan).
Därefter i arv.

Per-Gustaf Hamberg och Ulla Berlin-Hamberg, 1961, "Kyrkorna i Sveg och Linsell", Jfr tavla s. 45 (det aktuella katalognumret här omnämnt som en replik).

År 1847 blev Albert Blombergsson tillfrågad att utföra arbetet med en stor altartavla åt nya kyrkan i Sveg som var uppförd 1845-47. Vid denna tid var han svårt sjuk i lunginflammation men skissade ändå på ett förslag som antogs och på sommaren året därpå påbörjades arbetet. Detta blev den första av flera altartavlor som han kom att utföra. Drygt tio år senare skulle han återvända för att i Svegs kyrka dekorera orgelfasaden och målade då även ett par porträtt av kyrkvärdarna varav den ena var Olof Mårtensson. I boken "Albert Blombergsson - Liv och konst" av Lars Nylander från 2008 finns berättat om altarmålningens tillblivande och porträtten. Man kan nog tänka sig att det aktuella katalognumret, som är daterad 1862, utfördes vid samma tillfälle när han återvände till Sveg.