457
1268643

Fredric Westin

(Sverige, 1782-1862)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fredric Westin
(Sverige, 1782-1862)

”Målarekonsten och Musiken”

Signerad Westin och daterad 1833. Olja på uppfodrad duk 81 x 69,5 cm.

Proveniens

Tidigare i grosshandlare Levin Jacob Levertins (1780-1869) samling.
Bukowski Auktioner, auktion 329, 6-8 oktober 1943, katalog nr 83.

Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1834, kat nr 180. (Tillhörande grosshandlare Levin Jacob Levertin)

Emil Hultmark, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen sid 302, nr 180.