471
1264897

Stig Blomberg

(Sverige, 1901-1970)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Stig Blomberg
(Sverige, 1901-1970)

Kungens härold (motiv från Hästbrunnen)

Signerad Stig Blomberg. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Koncipierad 1952. Grönpatinerad brons. Höjd 116 cm och längd 145 cm.

Proveniens

Byggmästaren Olle Engkvists samling, Charlottendal, Gröndal.

Motivet med kungens härold finns även uppställd i monumentalformat i den så kallade Hästbrunnen på Hästtorget i Laholm och invigdes 1952. Konstnären Stig Blomberg, som skapat många skulpturer för orten, fick det prestigefyllda uppdraget och gjorde här en tolkning av Olof von Dalins ”Sagan om hästen” från år 1740.
Högst upp finns själva ryttaren i brons som föreställer kungens härold och förridare till Eriksgatan. Resten av den så kallade Hästbrunnen är utförd i granit och där återges delar av sagan om hästen, som beskriver folkets öden från kung Gustaf Vasa till Fredrik I. I de fyra relieferna placerade runt brunnen skildras olika regenter och hur de tar hand om Grålle, en omskrivning för det svenska folket. Gustaf Vasa som kastar Kristian Tyrann av hästen, Drottning Kristina som lämnar tyglarna till Karl X Gustav. Karl XI och Kristian V rider i kapp, medan Ulrika Eleonora och Fredrik I färdas tillsammans bakom Grålle.

Konstnär

Skulptören och tecknaren Stig Blomberg föddes i Linköping 1901. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, bland andra för Carl Milles. Under det sena 1920-talet företog han ett antal studieresor runt om i Europa och Amerika, med ett längre uppehåll i Paris. 1951 återkom Blomberg till Konsthögskolan och då som professor. Blomberg är en av 1900-talets mest anlitade och produktiva skulptörer, ett stort antal av hans bronsarbeten pryder flertalet offentliga byggnader, platser och torg. Hans återkommande tema är barn och ungdom, porträtterat med humor och glädje.