510
1276801

Gerrit Johan van Leeuwen

(Nederländerna, 1756-1825)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
185 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gerrit Johan van Leeuwen
(Nederländerna, 1756-1825)

Stilleben med urna med blommor, fågelbo och insekter

Signerad G J van Leeuwen. Daterad 1806. Pannå 75,5 x 58,5. Rikt skuren och förgylld regence ram.

Proveniens

Direktör Oscar Nordlöfs samling, Sverige.

Liljevalchs konsthall, "Konst - & Antikvitetsutställningen", Stockholm, 18 april-15 maj 1935, katalog nr 245, s. 38.

Det aktuella katalognumret är en pendang till en tavla föreställande blommor och frukter, också daterad 1806, som var till försäljning på Christie´s 6 juli 2011, katalog nr 140.