524
1271623

Ivar Nyberg

(Sverige, 1855-1925)
Utropspris
15 000 SEK
1 320 EUR
1 380 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Ivar Nyberg
(Sverige, 1855-1925)

Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar

Signerad Nyberg och daterad 1884. Olja på pannå 34 x 24 cm.

Tilläggslista

Korrigerad titel: Ateljéinteriör med Vicke Andrén som tecknar.

Litteratur: Kåa Wennberg, "Ivar Nyberg -en mångsidig konstnär", 2019, jfr "Porträtt av Victor Andrén" (i Nationalmusei samlingar, Stockholm) avbildad helsida i färg sid 46.

Övrigt: Jfr: Ivar Nyberg, "En tecknare. Victor Andrén" (olja på papp, 33 x 24 cm, 1884) i samlingarna på Nationalmuseum (NM 1368).

Kåa Wennberg, "Ivar Nyberg -en mångsidig konstnär", 2019, jfr "Porträtt av Victor Andrén" (i Nationalmusei samlingar, Stockholm) avbildad helsida i färg sid 46.

Jfr: Ivar Nyberg, "En tecknare. Victor Andrén" (olja på papp, 33 x 24 cm, 1884) i samlingarna på Nationalmuseum (NM 1368).