538
1254563

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

"Grodan"

Signerad P. Hasselberg. Koncipierad 1891. Marmor, höjd 39 cm (inklusive stenbas 42 cm).

En brons med samma motiv visades vid Världsutställningen 1889 i Paris.

Alf Wallander (red.) m.fl, SAK, album VI, "Per Hasselberg 1850-1894", 1898, jfr exemplar s. 25 samt s. 29, motivet beskrivet s. 29-30.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.