549
1256560

Edwin Lord Weeks

(USA, 1849-1903)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Edwin Lord Weeks
(USA, 1849-1903)

"Native Tailors"

Signerad E.L. Weeks. Olja på duk lagd på papp-pannå 22 x 27,5 cm.

Proveniens

Konstnärens sterbhus, 1903-05; "Very Important Finished Pictures, Studies, Sketches and Original Drawings by the Late Edwin Lord Weeks to be sold at unrestricted public sale by order of his widow", American Art Association, New York, 15-17 Mars 1905, kat nr 105; privat samling.

Konstnär

Efter studier i Paris ägnade han sig först åt genre och landskapsmåleri innan han gjorde resor till Nordafrika och Palestina, där han fann motiv till de orientaliska målningar, som sändes till utställningar både i Paris och London.
Representerad på stora museer i USA.