586
1276143

Carl Johansson

(Sverige, 1863-1944)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Carl Johansson
(Sverige, 1863-1944)

Vy över Medelhavet

Signerad Carl Johansson och daterad 1901. Olja på duk 64 x 44 cm.

Carl Johansson är kanske den svenske konstnär som mest påverkades av och fångade upp impulser från de kända franska impressionisternas måleri. I synnerhet var det mästarna Claude Monet och Camille Pissarro som hänförde den unge svensken vid ankomsten till Paris 1891. Efter kontakten med de franska impressionisternas bilder blir hans palett mera ljusgnistrande och med inslag av violett. Auktionens målning är utförd under Carl Johanssons resa till Italien 1901. Han visar här upp ett långt drivet impressionistiskt måleri med fläckvisa penseldrag och en djärv färgbehandling, där havet effektfullt återges i en blå färgskala som närmast land övergår i ett turkosskimrande vatten.

Carl Johanssons landskapsmåleri nådde under hans levnad en publik långt utanför Sveriges gränser. Hans verk visades bland annat vid världsutställningen i Paris 1889, jubileumsutställningen i Buenos Aires 1910 och i San Francisco 1916.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm.