644
1264119

Skåp, lackerat trä. Japan, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Assymetriskt arrangerad hylla på ställ med fyra svängda fötter. Överst med skjutdörrar, nedan med vanlig dörr samt två lådor och olika hyllplan. Rikt dekorerad i lack av fortlöpande landskapsvyer med byggnader, broar och längs floder. Insidan av dörren med måne ovan två tranor. Runt om sidorna samt på alla hyllplan dekorerad i fortlöpande blomster dekor, metallbeslag. Höjd 108 cm. Längd 86 cm. Djup 40 cm.

Slitage.

Proveniens