676
1265423

Amittayus, förgylld brons, sockel av nefrit. Tibetokinesisk, semt 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gjuten i vajraparyankasana med händerna hållandes en bumpa, medans sammanflätade i dhyana mudra, håret uppsvept i en uppsättning med lockar som hänger ner på skuldrorna, diamdem med fem spetsar, tunga örhängen, sittandes på dubbel lotustron som är förseglad med en bottenplatta. Höjd 5,5 cm. Höjd med nefrittron 8,5 cm.

Slitage.

Proveniens

From the Collection of P Wedendal, Stockholm.