683
1268591
Tempel stämplar, vitmetall och brons, två stycken, Nepal/Tibet, troligen sent 1800-tal.
Tempel stämplar, vitmetall och brons, två stycken, nepal/tibet, troligen sent 1800-tal.

Dekor i relief av buddhistiska element så som dubbla fiskar, evighetsknut, conchsnäcka samt drakar. Hål för rep. Höjd 26-26,5 cm.

Slitage, bucklor.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

784 - 979 EUR

Klubbat pris:
7 000 SEK
Proveniens

Used in Tibet by Buddhist monks to stamp religious documents, sutras and works of art.

The conch shell symbolizes the Blessedness of turning to the right way. The twin fish symbolize beings rescued from the Ocean of Earthly existence.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02