685
1256577

Kinesisk Konstnär, olja lagd på pannå. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stämplad på baksidan Ving Tai Portrait Maker. Målad dekor föreställande vy över Kanton, stadssiluetten med de olika ländernas faktorier, samt kyrkan och intensiv aktivitet i hamnen. Man ser flaggor så som den Amerikanska, Franska, Engelska och Danska vaja i vinden. Motivets mått 45x77 cm. Mått med ram 58x90 cm.

Skador, renoveringar.

Proveniens

Purchased at Bukowskis Sale 446, lot 468, autumn 1986, then one of a set of five from a Swedish private collection.

Crossman, Carl L; The Decorative Arts of the China Trade.

The frames are of the type 'chinese chippendale', used during the mid 19th Century from 1830-1880.
The land for the church was purchased in May 1847, and the church was erected shortly thereafter, this helps us date the painting.