696
1241823

Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin omkring 1900.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En med man med oxe inför en elegant kvinnogfigur bland molnformationer. Längd motiv solfjäder 51 cm. Mått med ram 34x63 cm. Den andra med två äldre män samt gosse i samtal vid floden. Längd solfjäder 51 cm. Mått med ram 34x62 cm.

Ej examinerad ur ram. Blekt. Fläckar på sideninramningen.

Proveniens

Handrwritten mark to the reverse Svedrup.