705
1275794

Kesivävnad, siden och guldtråd. Sen Qingdynasti (1644-1912).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gul botten med polykrom dekor av tre femkloiga drakar jagande den brinnande pärlan bland moln, fladdermöss, shoutecken, blommor och symboler. Nedtill vågor, moln och det heliga berget. Mått ca 110x86x120 cm.

Fläckar, slitage.

Proveniens

Purschased at Bukowskis sale 586, lot 93.