713
1256961

Skåp/Shodona, lackerat trä med inläggningar av pärlemoor, Japan, Edo perioden.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Vasformad, rikt dekorerad med blommor, fåglar traditionella figurer. Assymetriskt arrangerad med hyllor och skåp, genombrutna kanter och paneler, sulpterat krön med drakar. Höjd 222 cm, bredd 176 cm, djup 45 cm.

Slitage, skador, torksprickor, lagningar, delar saknas.

Proveniens

From a Swedish collection, purchased from Kunst und Antiekhandel van Schilderijen, Hofdstraat 139, Apeldoorn.September 1st, 1960. Prior to that according to the dealer from the Sultan of Jahore.

The Dutch Malacca (1641-1825).

In the image it is standing on a later wooden stand, now missing.