73
1277797

AMPEL, för fem ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons och mässing. Dekor med ekstav samt eyptiserande maskaroner. Krönt med dansande grace. Höjd 92, diameter 55 cm.