75
1277763

AMPEL för tio ljus, möjligen Åbo, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons och mässing. Dekor med eldslåga, svanar som ljusarmar, palmetter och ymnighetshorn. Diameter 63, höjd 90 cm.