85
1259095

BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons samt vit marmor. Rektangulär profilerad sockel. Urhus upphängt mellan sfinxer. Krönande Athena. Vitemaljerad urtavla märkt "Ridel a Paria". Längd 29, höjd 43 cm. Nyckel och pendel medföljer.