9
1245401

BYRÅ, av Johan Gröndahl (mästare i Stockholm 1759-1774), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 510 - 5 260 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl. a valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad med stämpel i översta lådan samt Stockholms snickarämbetes stämpel . Längd 110, bredd 54, höjd 85 cm.