95
1274852

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), 1781, Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Träskuren dekor, delvis originalförgyllning. Dekor med räfflad sköld krönt med kärve, draperi- och blomsterfestong, volutformad båge med valvformade öppningar, ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och fleuronger, fasettslipade glas. Krönets baksida med blyerts påskrift "Löjtnantens spegel". Höjd 200, bredd 70 cm. Signerad IÅ samt AÖB för Anders Öberg (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), samt ETG för Erik Törngren (förgyllare i Stockholm, 1780 driver hans änka verkstaden), Stockholms hallstämpel 1781,

Proveniens

Adelsmannen godsägare David Henrik Hildebrand (1712-1791) gift med Agneta Sofia Schönström (1734-1796), Nynäs slott, Bälinge socken, Södermanlands län
genom arv inom ätterna Hildebrand och Bonde
genom köp Johan August Gripenstedt (1813-1874) gift med Eva Anckarsvärd (1819-1887)
genom arv sonen friherre kammarjunkare Johan Theodor Gripenstedt (1851-1918), ägare av Bystad med Brevens bruk fideikommiss 1874-1918 och Nynäs slott 1914-1918
brorsdottern Dagmar Carolina Michaëlla Gripenstedt (1888-1969) gift med Magnus Reinhold Elgenstierna (1877-1960)

Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, David Henrik Hildebrand, SE/RA/420422/01/E IX b/138 (1792 12/1-20/1), bildid: C0100746_00352.
Spegeln utgör en av ett ursprungligt par som tidigare hängt tillsammans på Nynäs slott i Södermanland. Den andra spegeln ingår fortfarande i slottets samlingar. I David Henrik Hildebrands bouppteckning finns speglarna upptagna "vid Nynäs Sätesgård" under rubriken Meubler och Hvarjehanda Husgeråd: "Nedtagna ock på ett ställe samlade i avseende till Sätes=byggnaden förnärvarande Reparation äro följande - 2. St. Större Speglar a 25 RB 50:". Med tanke på den befintliga blyertspåskriften på spegeln, "Löjtnantens spegel", verkar det troligt att paret delades vid arvsskiftet efter Johan August Gripenstedt 1874, då sonen Johan Theodor blev löjtnant 1875.