102
1305461

Alexis Verstraeten & Pauline Montironi, "Miss Flamingo" fåtölj, AP Collection, ed. AP1, Belgien 2017.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 750 EUR
2 430 - 2 910 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Förkromad vintage centralfot av Pierre Paulin, 1960-tal, klädsel av vitt isländskt fårskinn och rosa stoppade flamingos av plysch, etikettmärkt och signerad undertill: AP Collection Artist Proof. Höjd ca 95 cm, sitthöjd ca 38 cm.

Sitsen något smutsig.

Modellen formgiven år 2017 och utförd i en begränsad upplaga om 30 + 3 AP exemplar.