126
1303573

Gisèle Freund

(Tyskland, 1908-2000)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)

"Frida Kahlo", 1948

Signerad Gisèle Freund och copyrightstämplad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 18,7 x 17 cm. Bladstorlek 24 x 19 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Gérard de Cortanze, "Frida Kahlo. The Giséle Freund Photographs", 2015, avbildad på omslagets baksida.