Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
13
1298467

Erik Lindgren, matbord, utfört i snickarmästare Lindgrens verkstad, 1960-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
975 - 1 460 EUR
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Skiva i ek, lagt i kubbmönster, sark och benavslut i ek, ben i stål, brännmärkt Erik Lindgren Stockholm, diameter 140 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage.

Erik Lindgren var snickarmästare och del av HI-gruppen.