131
1305015

Florian Maier-Aichen

(Tyskland, Född 1973)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 300 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Florian Maier-Aichen
(Tyskland, Född 1973)

"Untitled", 2004

Signerad Florian Maier-Aichen och daterad 2004 och numrerad 5/6 på etikett fäst på rames baksida. C-print, bildyta 121,9 X 153,7 cm.

Proveniens

Blum & Poe, Los Angeles.

Florian Maier-Aichens fotografiska landskapsbilder ger ett surrealistiskt och måleriskt intryck. De är ofta tagna från ovan och för den svenska publiken kan vissa drag kännas igen från Ola Billgrens cityscapes där vi på liknande sätt befinner oss högt ovanför landskapet eller stadens byggnader, i en inflygning ovan trädtopparna. Han använder sig av komplicerade fotografiska tekniker, är inte rädd för att experimentera, och sammanfogar digital teknologi med traditionellt fotografiskt hantverk. Maier-Aichen manipulerar sina bilder i efterhand, adderar ofta rött och blått till bilden vilket ger motivet en futuristisk ton – det är landskapsfotografi för det tjugoförsta århundradet.
Florian Maier-Aichen föddes 1973 i Tyskland men lever och verkar i tyska Köln och i Los Angeles USA. Han har utbildat sig runtom i världen, bland annat på Högskolan för Fotografi och Film i Göteborg. Maier-Aichen är representerad i samlingarna på bl.a Denver Art Museum, Whitney Museum of American Art i New York, Los Angeles Museum of Contemporary Art och the Saatchi Gallery i London.