18
1306298

Olle Borg

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Olle Borg
(Sverige, Född 1960)

Matta, "Composition 1", handtuftad, ca 220 x 163 cm, signerad Olle Borg EA 2/3 på baksidans ena etikett.

Tillverkad i samarbete med Asplund Art Rugs. Baksidan med två etiketter.

Obetydligt slitage och damm. En långsida och baksidan med smärre fläckar.

Formgivare

Olle Borg, svensk målare. Utbildad Åke Pernbys målarskola 1982-1983. Konstakademin 1983-1988. Mönstren i hans tavlor är baserade på komplexa talserier och har byggts upp i lager på lager av färg. Färgerna är kopierade från Humbrols färgskala. Humbrol är mest känd för att ha tillverkat färger till byggmodeller, ofta med anknytning till militär utrustning. Färgerna är ett slags ready made-kulörer avsedda att representera reella färger på de objekt som modellerna imiterade. Han arbetar med en form av materialiserade bildrum, stora, glansiga ytor i vilka färgen sjunkit in och skapat ett suggestivt mörker. Färgskalan är i grunden tämligen distinkt, men har under bildernas långa tillkomstprocess gradvis blivit flytande på gränsen till det kameleontiska.