Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
194
1296132

Dawid (Björn Dawidsson)

(Sverige, Född 1949)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Dawid (Björn Dawidsson)
(Sverige, Född 1949)

"Dots", 1992

Signerad a tergo. Framtagen 1998. Baryta gelatinsilverfotografi 71,5 x 61,5 cm inklusive originalram utförd av fotografen.

Proveniens

Privat samling, Stockholm.

Galerie 213, Paris.

Dawid och Steven Henry Madoff, "Dawid - This is a photograph", 2015, jämför bild sid 250.

Konstnär