199
1307993

Gisèle Freund

(Tyskland, 1908-2000)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Gisèle Freund
(Tyskland, 1908-2000)

"Giacometti", 1964

Signerad Gisèle Freund och copyrightstämplad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 27 x 26,5 cm. Bladstorlek 30,5 x 30 cm.

Proveniens

Direkt från fotografen av nuvarande ägare.

Hans Joachim Neyer, “Gisele Freund”, 1988, avbildad sid 32.
Gisèle Freund, "Mémoires de l’Oeil", 1977, avbildad sid 180.
Gisèle Freund, "Itinéraires", 1991, avbildad sid 110.